کتاب بلوغ عبودیتی؛دوره بندگی و رهبری

 همانطور که در کتب پیش گفته شد دوره ‌های بلوغ دوره‌های تولد جدید و بروز توانایی‌های نو برای نوع انسان است. این دوره‌ها که به صورت متوالی و پیوسته قرار دارند با سپری شدنی به شروعی جدید تبدیل می‌شوند. رویکرد این دوره‌ها اجتماعی است و در آن، نسبت انسان با جامعه مورد بحث و نظر است و در واقع به نوعی به بررسی تکامل اجتماعی انسان می‌پردازد.

در این تکامل هم به جنبه درونی یعنی ساختار فکری و معنوی او و هم به جنبه بیرونی یعنی نوع مواجهه او با سایرین پرداخته می‌شود. زیرا انسان از این دو بُعد خود هیچگاه جدا نخواهد بود. جنبه بیرونی برای انسان در حکم محل ابراز و ابتلا و مکانی برای فعال شدن جنبه‌های درونی است. و جنبه‌ درونی اصل و اساس انسانیت و بهشت و جهنم اوست. در دوران اول بلوغ، تکلم به عنوان ارتباط دهنده آگاهانه و قاصدانه درون به بیرون فرد را با دیگران مرتبط می‌کند.

در دوران دوم بلوغ، ادب سرمایه زندگی انسان می‌شود. در این سن می‌تواند دیگران را به عنوان مشاورانی امین در زندگی خود بپذیرد. 

در دوران سوم بلوغ،‌ رجوع به حجت درونی و بیرونی قدرت انتخاب و بهره‌برداری از نعمت‌ها را در فرد احیا می‌سازد.

در دوران چهارم بلوغ، می‌تواند با دیگران تعامل داشته باشد و دارای انواع زندگی و زینت باشد. داشتن قدرت تألیف و مودت از این دوره آغاز می‌شود و طعم زندگی با دیگران و محبت و لطف‌های به آنها حلاوتی دیگر به زندگی می‌بخشد.

در دوران پنجم بلوغ،‌ فضل‌ها و برتری‌های فرد که تاکنون کسب شده او را در قلمروی به عنوان مدیری جامع‌الشرایط در اختیار هدایت دیگران می‌آورد.

و اما در دوره ششم که موضوع کتاب حاضر است فرد به امامت و رهبری متقین خواهد رسید. و به وسیله این مقام، قیام در عبودیت خداوند را جاری خواهد ساخت. به همین دلیل بزرگ‌ترین وصفی که از این افراد در قرآن شده است مسئله «عبودیت» است. صحبت کردن از این افراد برای کسانی که خود نه تنها به این مرحله نرسیده‌اند بلکه در مراحل قبلی بلوغ مانده‌اند کار ناممکنی است. همچنین درک ویژگی‌های ایشان نیز برای کسانی که دوره‌های بلوغ را طی نکرده‌اند مشکل و یا نشدنی است. با این حال اگر راجع به این گروه از ذخایر هستی صحبتی به میان می‌آید به اعتبار آیات نورانی و وحیانی قرآن و روایات معصومین علیهم السلام است.

بر این اساس تدبر در احوالات و ویژگی‌های این افراد در واقع تدبر در آیات و سوره‌هایی از قرآن است و ورود به عرصه شرح و توصیف این اشخاص به منزله ورود به عرصه وجوهی از انسان‌شناسی و امام شناسی است، آن وجهی که امام خود را فدای جامعه دینی می‌کند و هر آنچه در خداوند به او داده است را در راه هدایت خلق بذل و بخشش می‌نماید.

این کتاب در ادامه کتب قبل که از دعای عرفه امام حسین علیه السلام الهام گرفتد،‌ اینک هم از دعای عرفه و مهم‌تر از همه حرکت عاشورا و شخص سید‌الشهدا علیه السلام الهام گرفته است. و چه زیبا در وصف چنین شخصیتی در زیارت ایشان گفته شده است:

...وَ بَذَلَ‏ مُهْجَتَهُ‏ فِیکَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبَادَکَ مِنَ الضَّلَالَةِ وَ الْجَهَالَةِ وَ الْعَمَى وَ الشَّکِّ وَ الِارْتِیَابِ إِلَى بَابِ الْهُدَى مِنَ الرَّدَى‏...

ای خداوند آن کس که من به زیارت آن آمده‌ام کسی است که تمام وجود خود را در راه تو صرف کرد تا بندگانت را از گمراهی و جهالت و نابینایی و شک و بد دلی به باب هدایت به جای سقوط خارج کند.

بدین ترتیب کتاب حاضر در حکم زیارت پدری واصل از جانب فرزندانی در راه مانده است. زیارت‌نامه این کتاب شمه‌ای از توصیفاتی است که از جانب وحی در خصوص ویژگی‌های درونی و بیرونی این پدر معنوی و رهبر دلسوز و دلاور بیان شده است.

قبل از مطالعه کتاب تذکری چند در رابطه با مطالب آن ضروری به نظر می‌رسد:

  • بدیهی است کسی که در بلوغ عبودیتی یا عبدی توصیف می‌شود جامع همه مراتب بلوغ‌های قبل نیز هست، ‌به همین دلیل برخی از مطالب به دلیل بیان آنها در کتب پیشین بیان نشده است.
  • آنچه در این دوره قابل بیان و توصیف است چیزی نیست که از عهده نوع انسان خارج باشد و فقط متعلق به امامان معصوم و کسانی که در رده ایشان است باشد. هر چند مقام اصلی این دوره مربوط به این افراد است ولی با توجه به آیات و روایات افراد دیگر نیز قابلیت رسیدن به این مرتبه را دارا هستند.
  • یکی از محسنات کتاب، غایت‌سازی و آرزوسازی برای افراد در سنین پایین‌تر است. در این صورت مطالعه کتاب به همه جوانان توصیه می‌شود زیرا در آنها انگیزه حرکت و پیشرفت و به کم قانع نشدن را می‌آموزد.

با توجه به اینکه شخصیت این سن شخصیت رهبری و بندگی است، احصاء و نشان دادن ویژگی‌های مختلف او بسیار دشوار است. بنابراین آنچه در این کتاب گفته شده از سبیل اضطرار بوده و مسلماً نمی‌تواند چهره واقعی چنین افرادی را توصیف نماید.

/ 10 نظر / 50 بازدید
دانشجو

دستتون درد نکنه.. عالی اند

خاهری

هم چنان لاحول می گوییم ..با شمیم اینجا..

خاهری

چقد این اسمش خوبه مث همش... خدایا اون طرفم قسمتم حسرت نشه.....

مسابقه سبک زندگی

سلام ... خدا قوت ... خدا رو شکر که در مسیر خشنودی آقا امام زمان (عج) قدم برمیدارید... انشالله آقا ازتون راضی باشه ... ما تو سایتمون یه مسابقه گذاشتیم ... اگه براتون ممکن بود سری بزنید... هدف از این مسابقه تبلیغ دین در میان اقوام و آشنایان از طریق تاثیر روی حوزه ی اندیشه ، احساس و عمله ... امیدوارم شما هم طرح هایی برای ابلاغ به هنرمندان شیعه داشته باشید... التماس دعا...

چريك فرهنگي

سلام و خدا قوت ایام محرم بر شما تسلیت باد. با خنجر های نرم بروزم . تشریف بیارید و مارو با نظراتتون یاری كنید. یا علی

محمد جواد رشنو

با سلام: مراسم ویژه بزرگداشت هفته قرآن و دانشگاه کانون قرآن و عترت دانشگاه علم و صنعت ایران برنامه های متنوعی جهت بزرگداشت هفته قرآن و دانشگاه و همچنین ایجاد ارتباط و انس بیشتر بین دانشگاهیان و قرآن، تدارک دیده است که به شرح زیر می باشد: شنبه 92/9/2: محفل انس با قرآن کریم با تلاوت قاری بین المللی استاد سعید طوسی یکشنبه92/9/3: شرح مبانی و روش تدبر در قرآن کریم توسط حجت الاسلام و المسلمین استاد صبوحی دوشنبه92/9/4: همایش قرآنی صراط (ویژه ی بزرگداشت هفته قرآن و دانشگاه) شامل تلاوت قرآن کریم توسط استاد کریم منصوری، سخنرانی دکتر میرباقری ، اجرای برنامه توسط حافظ 8 ساله علی فیضی و برنامه های متنوع دیگر سه شنبه92/9/5: محفل انس با قرآن کریم با تلاوت حافظ کل قرآن و نخبه ی علمی و قرآنی کشور جناب آقای سید میعاد صالحی کلیه ی برنامه های فوق بعد از نماز عصر در مسجدالشهدای دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می گردد حضور برای عموم علاقه مندان آزاد است محمد جواد رشنو - دبیر کانون قرآن و عترت لطفا اطلاع رسانی کنید با تشکر

متعهد

بسم رب الحسین چه عجب ما نمردیم و بعد از 7-8سال صدای دوستان در اومد...واقعا جای اطلاع رسانی خالی بود توی کارهای مدرسه خدا حفظ کنه آقای اخوت و سایر بزرگواران رو و من الله توفیق

شهیدزاده

ّاین کتاب برای هر کسی که می خواد برای خودش نظام سازی آرزو و برنامه ریزی طراحی کنه عالیه. بخونید بخونید